.

Πάλη: Χρυσός ο Πρεβολαράκης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων

Το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας που διεξάγεται στην Λιθουανία κατέκτησε ο Γιώργος Πρεβ...

Το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας που διεξάγεται στην Λιθουανία κατέκτησε ο Γιώργος Πρεβολαράκης. Ο Έλληνας πρωταθλητής μετείχε στην κατηγορία των 74 κιλών και νίκησε στον πρώτο αγώνα του τον Ακρεμ (Αλγερία) με 8-0. Στη συνέχεια αντιμετώπισε τον Ρώσο Τιουλιουμπάεφ και επικράτησε με 6-1.

Στον ημιτελικό αγωνίστηκε απέναντι στον Τζαφάρι (Ιράν) και νίκησε με 6-1, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τον τελικό. Εκεί αντιμετώπισε τον Νουραλίεφ. Απέναντι στον Ουκρανό αθλητή ο Πρεβολαράκης έπιασε γι' ακόμη μια φορά εκπληκτική απόδοση και νίκησε με 6-1, ανεβαίνοντας στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.